Site Overlay

O tym przy wyborze koloryzacji włosów musisz pamiętać!

Każda z nas czasem miewa ochotę na jakąś zmianę w wyglądzie, aby poprawić sobie humor. Często wtedy decydujemy się na koloryzację włosów. Samo pojęcie koloryzacji jest Ci zapewne znane, ale jej techniki prawdopodobnie już nieco mniej. Jakie mamy zatem jej rodzaje i dla kogo jest ona przeznaczona? Jak pielęgnować włosy po takim zabiegu?

Rodzaje koloryzacji włosów

Producenci produktów, które pomogą odmienić wygląd Twoich włosów pozwolą Ci wybrać spośród dwóch rodzajów koloryzacji: koloryzacji trwałej i koloryzacji półtrwałej.

Koloryzacja trwała

Jak sama nazwa mówi- jest to trwałe zabarwienie naszego włosa. Nie będziesz mogła wrócić do swojego naturalnego koloru włosów dopóki nie odrosną Ci one lub nie poddasz się ponownej koloryzacji. W przypadku rozjaśniania włosów, gdyż taka opcja też jest dostępna- kolor może wyblaknąć, ale osiągnięty wcześniej odcień pozostanie. Klasyczne farbowanie włosów jest w ofercie każdego salonu, jednak fryzjerstwo idzie trochę dalej i promuje farbowanie jako sztukę. Co raz częściej w salonach możemy spotkać następujące opcje trwałej koloryzacji:

Baleyage

Jest opcją przeznaczoną dla włosów jasnych. Rozświetli Twoje włosy i nada im optycznie objętości. Baleyage’u nie powinnaś mylić z pasemkami- tu stosuje się kolory farb zbliżone do naturalnego odcienia Twoich włosów, aby nie rzucały się one zbytnio w oczy.

Sunlight

Jest opcją przeznaczoną dla włosów ciemnych. Rozświetli delikatnie w niektórych partiach Twoje włosy, aby nadać głębi jednolitym kolorom.

Ombre

Jest opcją, w której wykorzystywana jest tonowa koloryzacja. Polega na stopniowym rozjaśnianiu włosów ciemniejszych u nasady, a jaśniejszych na końcach. Aby osiągnąć ten efekt samemu, możesz nakładać sobie co 6 tygodni coraz ciemniejszą farbę na odrost włosów.

Sombre (inaczej: soft ombre)

Jest opcją dla osób, które chcą uzyskać łagodniejszy i przede wszystkim- naturalniejszy kolor niż w przypadku ombre. Jeśli tęsknisz za włosami rozjaśnionymi wakacyjnym słońcem, jest to dobra propozycja dla Ciebie. Co najlepsze- nie wymaga od Ciebie żadnych częstych poprawek i nie musisz rozjaśnaić tylko końcówek. Krótsze warstwy Twoich włosów mają cienkie pasemka koloru, które biegną przez całą ich długość. Dzięki temu nabiorą blasku i gęstości. Odcień bazowy włosów, na których ta metoda ma być wykonana nie ma znaczenia.

Flamboyage

Jest opcją, która da Ci większą głębię koloru i jego wielowymiarowość, poprzez precyzyjność doboru i nałożenia farb. Jeśli wciąż chcesz osiągnąć naturalny efekt, jest to także opcja dla Ciebie. W tej technice farby nakłada się nieco inaczej, a mianowicie stosuje się taśmy, do których przyczepiane są kosmyki włosów. Następnie nakłada się na nie kolejne odcienie koloru.

Ecaille

Jest opcją, która również jak w przypadku Flamboyage, wymaga precyzyjnego doboru kolorów. Jest podobna do techniki baleyage’u, ale wykonuje się ją kolorami, które zachowują ciepłe tony w stosunku do tonacji cery, np. blondem, machoniem, kasztanem czy czekoladą.

Piksele

Jest najbardziej artystyczną opcją koloryzacji, w stylu starych, klasycznych gier komputerowych. Pamiętasz jeszcze te piksele? Właśnie o to taki efekt chodzi w tej metodzie. Włosy farbowane są sekcjami tak, aby całość wyglądała właśnie jak one. Dzięki temu możesz np. stworzyć sobie osobisty „obraz” na głowie.

Wady i zalety koloryzacji trwałej

Jako zaletę koloryzacji trwałej warto wymienić samą trwałość koloru. Możesz mieć pewność, że następnego dnia obudzisz się z takim samym odcieniem. Jest także łatwiejszy w utrzymaniu, a paleta barw do wyboru jest nieograniczona. Pamiętaj jednak, że w tej koloryzacji nie ma miejsca na błędy- kolor jest trwały. Nie możesz też zbyt często farbować włosów, ponieważ grozi to ich przesuszeniem i łamliwością. Samo farbowanie odrostów także nie jest idealnym pomysłem, gdyż nowy, pełen blasku odcień będzie odstawał w stosunku do starego, już wyblakniętego. W przypadku kobiet w ciąży, dobrze jest zastosować farby bez amoniaku lub takie, które są specjanie stworzone dla kobiet w stanie błogosławionym.

Koloryzacja półtrwała

W tym przypadku stosowane produkty zapewniają krótkotrwały efekt, gdyż farba stopniowo się zmywa. Często czas tego procesu wynosi od 2-3, a nawet 24 myć włosów. Spowodowane jest to tym, że w odróżnieniu od koloryzacji trwałej, koloryzacja półtrwała barwi włos tylko zewnętrznie. To, jak długo kolor będzie utrzymywał się na Twoich włosach zależy od ich koloru oraz struktury. Produkty jakie oferują Ci producenci są różne, od szamponetek po hennę.

Wady i zalety koloryzacji półtrwałej

Zdecydowaną wadą jest trwałość. Jeśli chcesz cieszyć się kolorem na dłużej, nie wybieraj tego rodzaju koloryzacji. Częstym problemem jest też odcień, jaki pojawia się wraz z wypłukiwaniem koloru. Często wpada on w odcienie rudości i nie jest to pożądanym efektem. Kolory dostępne na rynku też nie pozwalają na wiele. Zaletą jest jednak fakt, że nieudany kolor możesz po prostu zmyć, szybko wracając do swojego naturalnego. Jest to dobra opcja na sprawdzenie jak będziesz czuć się w danym odcieniu włosów oraz na odświeżenie Twojej koloryzacji trwałej, nie niszcząc przy tym znacząco włosów.

Pamiętaj, że śledzenie najnowszych trendów i chęć wprowadzenia ich u siebie nie zawsze musi zakończyć się powodzeniem. Podobnie jak przy wyborze fryzury do kształtu twarzy, musisz pamiętać o tym, co o Ciebie pasuje, jeśli zależy Ci na dobrym efekcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *