Site Overlay

Jak wybrać szampon odpowiedni do Twoich włosów?

Beautiful smiling young woman washing her hair with shampoo – isolated on white

Wydawać by się mogło, że rodzaj szamponu, którego na co dzień używamy jest nieistotny. Nic bardziej mylnego! Szampon wypływa na kondycję skóry Twojej głowy oraz Twoich włosów, dlatego warto przyjrzeć się temu tematowi nieco bliżej. W dalszej części dowiesz się jak wybrać szampon odpowiedni dla Ciebie. Pamiętaj, że szampon dobierasz do skóry głowy, a odżywkę- do typu włosów.

Określ typ skóry głowy

Jest to ważny element, gdyż od tego zależy czy Twój szampon będzie spełniał swoje zadanie. Zazwyczaj bywa tak, że Twoja skóra posiada inne wymagania niż włosy. Wtedy musisz dobrać i odżywkę, aby dopełnić proces pielęgnacji i zyskać dobre efekty. Jeśli posiadasz przesuszoną skórę głowy, ale przetłuszczające się końcówki, wybierz szampon do włosów przesuszonych, a odżywkę do włosów przetłuszczających się. Staraj się unikać produktów 2w1.

Określ typ włosów

Szampony na rynku zawsze mają na opakowaniu informację na temat swojego przeznaczenia:

Włosy suche i łamliwe- szukaj szamponu, który dobrze nawilży Twoje kosmyki. Pamiętaj, aby zawierały sacharydy, aminokwasy, glicerynę, czyli substancje silnie wiążące wodę.

Włosy cienkie, bez objętości– rozejrzyj się za szamponem, który nada Twoim włosom objętości, poprzez wypłukiwanie resztek kosmetyków do stylizacji. W składzie takiego szamponu znajdziesz często polimery i proteiny, które optycznie pogrubią Twoje włosy.

Włosy przetłuszczające się– z tym problemem poradzisz sobie używając szamponów oczyszczających, które ograniczą pracę gruczołów łojowych. Pamiętaj jednak by nie przesadzać z oczyszczaniem- Ty również narażona jesteś na łupież.

Włosy farbowane– uszkodzone włosy będą potrzebować dawki substancji odżywczych, która jednocześnie nie obciąży ich struktury. Najlepiej wybierz szampon, który posiada niskie pH- najwyżej 7.

Włosy problematyczne– jeśli cierpisz z powodu łupieżu, łuszczycy czy łojotoku, nie bagatelizuj tego. Zaopatrz się w szampon specjalistyczny, które wyleczy Twój problem. W składzie często znajdziesz chlorek cynku, siarczek selenu, kwas salicylowy, siarkę, dziegieć. Jeśli jesteś posiadaczką włosów siwych, używaj kosmetyków tylko do nich przeznaczonych. Pozwoli to uniknąć żółknięcia.

Czytaj skład szamponów

Choć skład szamponu nieraz potrafi przerazić, spróbuj poświęcić temu chwilę. W ten sposób unikniesz niechcianych składników, które mogą źle na Ciebie wpłynąć. Jednym z nich jest SLES/SLS, który pomimo tego, że dobrze oczyszcza to może też przesuszać skórę, zaburzać wydzielanie łoju i wywoływać świąd. Silikony również nie zawsze są pozytywnym składnikiem, gdyż obciążają włosy. Jeśli masz możliwość, kupuj szampony naturalne.

Pamiętając o tych trzech elementach, na pewno uda Ci się dobrać odpowiedni produkt i uzyskać swój wymarzony efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *